Skip to content

High quality exterior lighting range with a sleek modern design ensuring they'll look great in any environment. These eco friendly group of light fittings will grace any lighting project. The bollard is 500 mm tall and has a very unique internal reflector that the LED lamps shine down on to, so not only does it look good at night but it also looks stylish when switched off. Comes with a 400mm ground spike leg. IP44 rated.The integral LED lamp is cool white. The light is thrown in a 360 degree circle. Ideal for lighting in the flowerbed, perfect for lighting borders, paths, patios and around driveways. CE Approved.
Please Note: This product is NOT suitable for Seafront areas
This product is required to be installed by an electrician as it needs wiring.
| Barcode | 5055875574229 |
|---|---|
| Wattage | 3W |
| Average Life | 20,000 Hours |
| Equivalent To | 32W |
| Bulb Type | LED |
| Colour | Cool white 6500k |
| Energy Rating | E |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Lumens | 400LM |