Skip to content

7W GU10 63mm, Warm White 6000k SMD LED fitted with New Chip Technology, One of the most powerful energy saving lamps in the GU10 range with 75w light out put brightness, beautiful and stylish light bulb, economical and green replacement for GU10 Halogen lamp with 90% saving in running costs consuming only 7w. No heat release, this is a cool running bulb which is combined with the latest LED technology features high brightness light output. It has a wide beam angle to even the light distribution. Ideal for general purpose room lighting, Constructed with high quality materials with extended life. CE Approved
Please Note: This product is NOT Dimmable. Not to be installed on timers,sensors or remote FOB access.
| Barcode | 5056151740833 |
|---|---|
| Wattage | 7W |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | GU10 |
| Colour | 3000K Warm White |
| Energy Rating | F |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Lumens | 600-650lm |