
Details
G4 5W Halogen capsule bulb with UV stop and a strengthened frosted glass cover.
Colour temperature of 2700k.
Fitted with an integral safety fuse to prevent bulb explosion.
Dimmable, CE Approved.
More Information
| Barcode | 5055875581852 |
|---|---|
| Wattage | 5W |
| Average Life | Up to 2,000 Hours |
| Bulb Type | Halogen |
| Bulb Base | G4 |
| Bulb UV | UV stop |
| Colour | 2700K Warm White |
| Energy Rating | C |
| Voltage | 12V |
| Lumens | 70lm |