Skip to content

Next Generation LED Floodlight by Long Life Lamp Company, Ideal for Buildings,Units,House. Very Powerful and compact. Supreme quality, lower power consumption and gives a very bright light output. Fitted with New Chip led technology for energy saving and long life. Super slim robust design. Perfect for areas where more light is needed.
IP65 Water Proof, CE Approved, ROHS Compliant.
Please Note: This product is NOT dimmable.
Please note: These wall light are not suitable for sea fronts
| Barcode | 6189670400 |
|---|---|
| Wattage | Please select above 50W or 100W |
| Average Life | 30,000 Hours |
| Bulb Type | LED |
| Colour | Cool White 6000K |
| Energy Rating | G |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Lumens | 3500LM / 7000LM |