Skip to content

Long Life Lamp Company 600 x 600 flat LED panels are suitable for both commercial and domestic applications, Designed to fit directly into existing standard suspended ceilings and recesses, can be surface mounted to ceilings and walls or can be used as pendants. Ideal for offices, meeting rooms, corridors, industrial units, shops, class rooms and homes. These slim flat LED Panel lights are manufactured to the highest possible standards, making them an ideal item for reducing lighting bills: will reduce your energy to half that of the equivalent Fluorescent fittings. In Terms of brightness the Panel produces 4200 Lumens which is around 50% more light than that produced by a standard 4 × 18w Modular fitting.
| Barcode | 5055875574953 |
|---|---|
| Wattage | 48W |
| Average Life | 30,000 Hours |
| Bulb Type | LED |
| Colour | Nature White 5000K |
| Energy Rating | F |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Lumens | 4200LM |