Skip to content

GU10 35mm LED In 3000k Warm White Light. Only Using 3w Giving Light Equivalent To Near 30w Upto 90% Energy Efficient. 3 SMD Technology Boosts Upto 20,000 hour Life Expectancy. In Simple White Body Shell For A More Flush Look To Downlights. Ideal For Ceiling Spots, Downlights Or Any Fitting That Takes GU10 35mm
Please Note: This product is NOT Dimmable. Not to be installed on timers,sensors or remote FOB access.
| Barcode | 5055875557482 |
|---|---|
| Wattage | 3W |
| Average Life | 20,000 Hours |
| Equivalent To | 27W |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Base | GU10 |
| Colour | 3000K Warm White |
| Energy Rating | G |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Lumens | 240LM |