Skip to content

Led Included, T8 replacement fitting with IP66 opaque cover. It has a low power consumption but emits very bright light. LED SMD technology gives it a lifespan up to 30,000 hours.This unit is 1205mm long perfect as a direct replacement for your 4ft Halogen tubes. Due to its IP66 rating it is ideal for Fitting In Offices, Corridors, Factories, Warehouses, Underground Tunnels And Car Parks, as it is dust proof and water resistant. Can be surface mounted ceiling mounted and hung. CE approved.
Please Note: This product is NOT dimmable
| Barcode | 5055875556201 |
|---|---|
| Wattage | 36W |
| Average Life | 30,000 Hours |
| Bulb Type | LED |
| Colour | Cool White 6000K |
| Energy Rating | F |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Dimensions | 4ft |