
Details
Long Life Lamp Company presents this round slimline 2D style bulkhead light fitting, with integrated high power LED lights which produce a class leading 1400 lumens, meaning the same lightput as a 120W bulb whilst using only 10W. The colour temperature is calibrated to 6000K which simulates cool white / Daylight . Full IP54 rating which can be installed both indoors and outdoors or in bathrooms Suitable for wall or ceiling mounting. fixing accessories and instructions. CE Approved, ROHS Compliant, 240v.
More Information
| Barcode | 7000838518 |
|---|---|
| Wattage | 10W |
| Average Life | 30,000 Hours |
| Equivalent To | 120W |
| Bulb Type | LED |
| Colour | Cool White 6000K |
| Energy Rating | D |
| Voltage | 240V 50Hz AC |
| Lumens | 1440LM |